Wychodząc na przeciw naszym klientom postanowiliśmy stworzyć niniejszy tutorial/manual “jak odzyskać zdjęcia” z !SPRAWNEGO! nośnika. Niniejszy manual dotyczy danych skasowanych lub po formacie. Nie polecam stosowania na nośnikach z badsektorami lub problemami z odczytem z względu na możliwość pogorszenia stanu nośnika.

Tu każdy zapyta jak sprawdzić czy nośnik nadaje się do samodzielnej próby odzyskania danych.

Jeśli dysk stuka wydaje niestandardowe dźwięki zaprzestań dalszych działań, jedynie pogorszysz sprawę “męcząc” go w ten sposób.

Gdy nośnik powoduje zamarzanie lub zawieszanie się systemu zaprzestań dalszych działań.

Dyski po upadku/uderzeniu/zalaniu itp. z zasady nie nadają się do samodzielnej próby odzysku danych. Nie rozkręcamy / nie otwieramy dysku, jedynie utrudnisz ewentualne odzyskanie danych lub całkowicie je uniemożliwisz.

Nie instalujemy żadnych programów / systemów operacyjnych dosłownie niczego na dysku z którego zamierzamy odzyskiwać.

Odzyskiwane dane zapisujemy na innym nośniku, drugim dysku fizycznym nie na dysku z którego odzyskujemy. Tak, odpowiadam na pytanie, które się pojawiło w Twojej głowie. Zdarzały się i takie przypadki 🙂

Nie ponosimy odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe przy samodzielnej próbie odzyskiwania danych. Artykuł jest jedynie informacyjny.

Zaczynamy:

1. Czy nośnik się wykrywa? Klikamy PPM “Ten komputer” wybieramy “Zarządzaj”. Sprawdzamy w “Menadżer urządzeń” w sekcji “stacje dysków” jeśli jest na liście przechodzimy do “Zarządzanie dyskami”.

Odzyskiwanie zdjęć

2. W “Zarządzaniu dyskami” sprawdzamy z jaką dostępną pojemnością przedstawia się nośnik.

Skasowane zdjęcia

Dla dysku SSD 500GB widzimy dostępną przestrzeń 465,75GB co jest normalnym wynikiem wiec dysk jest widoczny z właściwą pojemnością możemy przejść dalej. Jeśli widzisz 0 zaprzestań dalszych działań.

3. Sprawdzamy SMART dysku.

Polecam darmową wersję HDDTune

Odzyskiwanie danych po formacie
Odzyskiwanie z RAID

Gdy widzisz ostrzeżenia/błędy odłącz nośnik i zaprzestań dalszych działań. Jeżeli zależy Ci na danych najlepiej przekaż dysk/nośnik do firmy zajmującej się odzyskiwaniem danych.

4. Odzyskujemy zdjęcia / filmy.

Polecam super darmowy program photorec do odzyskiwania danych. Co prawda odzyskamy je bez struktury ale z największą skutecznością.

Pobieramy z https://www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk_Download

Klikamy PPM na “photorec_win.exe” i wybieramy “uruchom jako administrator”

Wybieramy dysk jaki nas interesuje.

Odzyskanie zdjęć z karty pamięci

Wybieramy “file opt”. Naciskamy przycisk “s” aby zdezaktywować domyślny wybór wszystkich typów. Szukamy na liście jpg i mp4, zaznaczmy je poprzez naciśnięcie klawisza “spacja”. Po zaznaczeniu naciskamy “Enter”.

Wybieramy cały dysk “whole disk”.

Uszkodzony dysk odzyskanie danych

Następnie system plików, w tym przypadku wybieramy inny “other”.

skasowane dane

Wybieramy katalog do którego program zapisze odzyskane dane. Koniec.

Jest to najszybszy sposób dla firm fotograficznych na odzyskanie przypadkowo skasowanych zdjęć.