Odzyskiwanie danych z uszkodzonej karty SD

Karta SD (nazywana również kartą pamięci) to popularny nośnik, z którego korzystamy prawie wszyscy. Jeszcze do niedawna był on wykorzystywany głównie jako pamięć aparatu fotograficznego. Dziś, o ile nie jesteśmy profesjonalnymi fotografami, coraz rzadziej używamy aparatów, bo nasze telefony potrafią robić zdjęcia niemal równie dobrej jakości. Karta SD doskonale się sprawdza, jeśli robimy wiele zdjęć oraz lubimy nagrywać filmiki i potrzebujemy na nie dużo miejsca. W takiej sytuacji, zamiast kupować telefon z jak największą liczbą gigabajtów, możemy kupić taki ze slotem na kartę micro SD. 

Odzyskiwanie danych z karty SD

Obecnie karty pamięci są bardzo pojemne i mogą pomieścić ogromne ilości danych. Czasami jednak, jak każda rzecz, ulegają uszkodzeniu, w wyniku czego nie można odczytać znajdujących się na nich plików. Utrata danych z karty SD może być doświadczeniem wręcz traumatycznym. W końcu często chodzi tu o filmy i zdjęcia zbierane na przestrzeni wielu lat, które dla większości z nas mają wartość sentymentalną, bezcenną. Dlatego odzyskiwanie danych z uszkodzonej karty SD to usługa często dziś poszukiwana i coraz bardziej ceniona na rynku. O tym, co zrobić w przypadku, gdy Wasze cenne zdjęcia nie chcą się otworzyć, oraz jak odzyskać dane z karty SD, przeczytacie w poniższym tekście. 

Dlaczego karty SD ulegają uszkodzeniu? 

Zasadniczo uszkodzenia kart możemy podzielić na trzy rodzaje. 

  • Uszkodzenia mechaniczne – czyli te spowodowane działaniem czynników zewnętrznych, wynikające chociażby ze złamania karty, jej zamoczenia czy uszkodzenia ścieżek połączeniowych na płytce PCB. Odzyskanie danych z uszkodzonej karty SD w przypadku uszkodzenia mechanicznego jest trudniejsze niż przy uszkodzeniach logicznych.
  • Uszkodzenia logiczne – najczęstsze sytuacje to przypadkowe skasowanie, sformatowanie karty. Obecnie często zdarza się zaszyfrowanie danych przez wirusy typu ransomware. Odzyskiwanie danych z karty SD przy przypadkowym skasowaniu, sformatowaniu w większości przypadków jest w miarę proste i niedrogie.
  • Uszkodzenia elektryczne – związane są głównie ze zużyciem elementów elektronicznych, z których składają się karty SD, oraz z niewłaściwym użytkowaniem. Na przykład przy podłączaniu karty pamięci do komputera mogą wystąpić niewielkie przepięcia, doprowadzające chociażby do uszkodzenia kontrolera karty pamięci. Częstym problemem jest degradacja układów TLC.

Najczęstsze błędy, jakie popełniają użytkownicy kart SD, to: wyjmowanie karty, kiedy jeszcze jest w użyciu, zgrywanie zdjęć z aparatu przy słabej baterii, a także ich robienie, gdy bateria aparatu jest na wyczerpaniu, narażenie karty na kontakt z wodą, wilgocią czy brudem, a także użytkowanie sprzętu w nieodpowiedniej temperaturze, przypadkowe sformatowanie karty, używanie tej samej karty w wielu różnych urządzeniach. Zdarza się też, że karta jest zbyt długo i intensywnie użytkowana (na przykład podczas nagrywania wyjątkowo długiego filmu) i się przegrzewa.  

Warto też wiedzieć, że na żywotność karty SD, czyli okres jej przydatności do użycia, wpływ ma częstość wgrywania i odczytu danych. W szczególności dotyczy to niskiej jakości układów TLC. Karty ze względu na technologię wykonania mają bowiem określoną liczbę zapisów i odczytów na komórkę. Po jej przekroczeniu komórki mogą ulec uszkodzeniu i blokować dostęp do danych. 

Jak rozpoznać uszkodzenie karty SD? 

Skąd wiadomo, że karta odmawia posłuszeństwa? Najczęściej objawia się to tym, że komputer lub aparat nie widzi karty; po uruchomieniu niektórych plików system wyświetla komunikat o błędzie; karta wyświetla się pusta lub system pokazuje jej błędny rozmiar; niektóre pliki znikają; nie można odczytać żadnych plików; po podłączeniu karty do komputera system chce ją sformatować. Kiedy zauważysz, że pliki znikają, natychmiast wyjmij kartę z urządzenia. Nie zapisuj na nią kolejnych plików, nie formatuj jej ani niczego z niej nie kasuj. 

Pewnym sposobem na zabezpieczenie się przed utratą danych z karty SD jest regularne robienie kopii zapasowej zdjęć i filmów – tzw. backupu. Niestety większość z nas nie ma do tego głowy, a gdy przychodzi co do czego, jedynym ratunkiem może się okazać usługa odzyskiwania danych z karty SD, micro SD.

Jak odzyskać dane z karty SD?

Zadanie odzyskiwania danych z uszkodzonej karty SD najlepiej jest powierzyć profesjonalistom. Na rynku są co prawda dostępne różne programy, które pomagają użytkownikom odzyskać utracone pliki, ale w wielu przypadkach do odzyskania danych z karty SD potrzebny jest specjalistyczny sprzęt i ingerencja w uszkodzoną kartę w taki sposób, aby móc odzyskać do niej dostęp. Doświadczona firma będzie potrafiła najlepiej dobrać sposób działania do konkretnego uszkodzenia. Dlatego jak tylko zauważysz niepokojące objawy, zgłoś się do nas po pomoc. Nasi fachowcy w pierwszej kolejności ustalą, w jakich okolicznościach doszło do utraty danych oraz czy karta jest sprawna czy nie. Dzięki temu będą mogli wybrać odpowiedni sposób odzyskania jej zawartości i odzysku Twoich danych. Jest duża szansa, że będziesz się mógł ponownie cieszyć swoimi utraconymi zdjęciami i filmami, nie spisuj więc swojej uszkodzonej karty pamięci na straty. Warto wypróbować profesjonalne usługi – w końcu wspomnienia to rzecz bezcenna.