Dysk twardy to nasz album ze zdjęciami, biblioteka, domowa wypożyczalnia filmów DVD i regał pełen segregatorów z ważnymi dokumentami w jednym. Większość użytkowników komputerów przechowuje na nim bardzo ważne dane, których utrata może się wiązać z poważnymi komplikacjami i konsekwencjami. Niestety, złośliwość rzeczy martwych sprawia, że dyski twarde mogą się zepsuć. Wraz z taką awarią pojawia się ryzyko nieodwracalnej utraty wszystkich tak cennych dla nas danych. Kiedy zatem możliwa jest naprawa dysku twardego i odzyskanie danych? 

Możliwe problemy z dyskiem twardym

Naprawa dysku twardego
Uszkodzone głowice, widać odgięte elementy czytająco/zapisujące

Rozróżniamy różne rodzaje uszkodzeń, a od ich stopnia zaawansowania zależy, czy uda się odzyskać z nich dane i jakie działania będzie trzeba podjąć w celu naprawy dysku twardego. Uszkodzenia zwykle klasyfikuje się jako fizyczne, logiczne i elektroniczne. 

Uszkodzenia fizyczne można dość łatwo rozpoznać, gdyż towarzyszy im najczęściej charakterystyczne stukanie ramienia głowic (pozycjonera), a napęd jest niewykrywalny w biosie i systemie. Uszkodzenia fizyczne wynikają przede wszystkim z nieostrożnego obchodzenia się z dyskiem twardym i powodują je wstrząsy i uderzenia (często podczas pracy nośnika), zgniecenia, odkształcenia, niewłaściwa temperatura (powodująca mikroodkształcenia termiczne), uszkodzenia termiczne głowic oraz wysoka wilgoć. 

Przy uszkodzeniach logicznych najczęściej można wykryć nośnik w biosie i systemie operacyjnym na poziomie sprzętowym, ale nie da się zobaczyć części danych lub całych partycji. Najczęstsze uszkodzenia logiczne dotyczą tablicy alokacji plików, sektorów startowych, sformatowania nośnika, przypadkowego skasowania danych, usunięcia partycji, działania wirusów.

Przy uszkodzeniach elektronicznych z kolei przeważnie można dostrzec uszkodzenia (spalenia) elementów elektronicznych nośnika, odnotowuje się też brak detekcji napędu w biosie, a także całkowity brak oznak pracy nośnika po podłączeniu napięcia. Głównymi przyczynami tego typu uszkodzeń są zwarcia w komputerze, przepięcia w sieci energetycznej, wyładowania atmosferyczne bądź źle funkcjonujący zasilacz.

We wszystkich tych przypadkach najlepiej nie robić nic na własną rękę i od razu skontaktować się ze specjalistami, którzy ocenią rozmiar uszkodzenia. Wszelkie samodzielne próby naprawy dysku twardego mogą prowadzić do pogłębienia awarii. Naprawa dysku twardego sprowadza się tak naprawdę do odzyskania utraconych danych. Oczywiście kluczową sprawą przy ważnych plikach jest regularne robienie kopii zapasowej na innym nośniku, jednak w praktyce mało kto zaprząta sobie tym głowę. Wtedy właśnie do akcji wkraczają specjaliści, którzy nawet z poważnie uszkodzonych dysków potrafią wyciągnąć ważne dla użytkownika dane. 

Ile kosztuje naprawa dysku twardego – sprawdź cenę

Naprawa dysku twardego polegająca na odzyskaniu utraconych danych to usługa wymagająca specjalistycznej wiedzy, sprzętu i wieloletniego doświadczenia. Wszystko to znajdziesz w Ratuj-Dane. Zapraszamy do zapoznania się z naszym cennikiem i do kontaktu. Nasi specjaliści po konsultacji ocenią stopień uszkodzenia dysku i zaproponują najlepsze rozwiązanie.