Odzyskiwanie danych po formacie

dysk po upadku, odzyskiwanie danych po formacie

Sformatowanie dysku twardego, SSD, karty SD lub pamięci USB może spowodować nie lada problemy, w końcu prowadzi do zniknięcia zapisanych na urządzeniu ważnych dla nas plików.

Odzyskiwanie danych po formacie to spore wyzwanie nawet dla fachowca, sytuacja taka stwarza bowiem dużo większe trudności niż chociażby utracenie danych w wyniku uszkodzenia fizycznego bądź mechanicznego dysku lub telefonu

Formatować czy nie formatować?

Formatowanie to działanie, które w niektórych przypadkach może być bardzo przydatne. Często trzeba je podjąć, gdy na przykład chcemy na urządzeniu zainstalować nowy system operacyjny. Niestety, czasami stosujemy formatowanie zupełnie przypadkiem, usuwając w ten sposób całą zawartość urządzenia, ewentualnie partycje.

Możemy stracić wtedy wszystkie zdjęcia i dokumenty, gromadzone niekiedy latami. Jeżeli nie zabezpieczyliśmy się wcześniej przed takim ryzykiem, robiąc kopię zapasową, znajdujemy się w dość trudnej sytuacji. Ale czy beznadziejnej?

Otóż zazwyczaj podczas formatowania dysku twardego używamy tzw. szybkiego formatowania, które nie tyle usuwa pliki, co sprawia, że dostęp do nich staje się niemożliwy (założenie nowego systemu plików), bez uszkodzenia oryginalnych plików na dysku. W praktyce oznacza to, że po takim działaniu pliki są niedostępne, ale w rzeczywistości nadal przechowywane na dysku twardym lub innym urządzeniu. Dzięki temu po sformatowaniu dysku twardego, partycji, karty SD lub innego urządzenia pamięci masowej odzyskanie danych jest możliwe.

Gorzej, jeśli utracone dane zdążyliśmy nadpisać - czyli wgraliśmy na urządzenie nowe pliki. Wtedy sytuacja staje się dużo poważniejsza, a czasami odzyskiwanie danych staje się wręcz niemożliwe. Wszystko zależy od rozmieszczenia nowych plików względem starych danych i stopnia zapełnienia nośnika nowymi danymi.

Odzyskiwanie danych po formacie - postaw na fachowców

Jak zawsze, gdy mamy do czynienia z jakąkolwiek awarią sprzętu czy utratą danych, należy przede wszystkim zachować spokój, a następnie… poszukać odpowiedniego specjalisty. Owszem, w internecie nietrudno znaleźć różne “domowe” sposoby odzyskiwania danych po formacie, przeważnie wiążące się z pobraniem rozmaitych, przeznaczonych do tego celu programów. Jednak w przypadku pomyłki przy ich stosowaniu możemy utracić dane nieodwracalnie, dużo lepiej jest więc od samego początku misję tę polecić profesjonalistom, którzy dysponują wiedzą i doświadczeniem, a także niezbędnym sprzętem do tego typu pracy. Fachowcy dobiorą odpowiednią metodę i rozwiązanie do konkretnego przypadku, a to w połączeniu z ich umiejętnościami zwiększy szanse na odzyskanie utraconych plików.

Jeśli więc niechcący (albo chcący) sformatowałeś dysk, kartę SD, pamięć USB - nie wpadaj w panikę, zgłoś się po pomoc.

Bardzo prawdopodobne, że wkrótce znów będziesz mógł korzystać ze swoich utraconych plików.